OD VIANOC DO SILVESTRA S – regionportal.sk

Značky: , , , ,

ziarna 3 (4) (640x480)

Milí priatelia,
veríme, že počas prichádzajúcich sviatočných dní si nájdete čas aj na relax a oddych. A možno budete mať chuť vrátiť sa aj späť k niektorým udalostiam, či podujatiam, ktoré sa počas roka udiali v našom regióne. O mnohých z nich sme informovali na našom portáli. No na sviatočné dni sme pripravili aj niekoľko videodokumentov, ktoré sme zatiaľ neuviedli. Tu je naša ponuka:

IMG_3910 (2) (640x427)

25. 12. 2013

VRŤ SA KÚDEĽ…
Túto a mnoho ďalších krásnych ľudových piesní a tancov mohlo počuť a vidieť publikum, ktoré v sobotu 30. novembra zaplnilo sálu DO Strojár. Detský folklórny súbor Turiec a jeho hostia – tri dámy, ktoré stáli pri zrode Turčianskych slávností folklóru, jeden naozajstný muzikant a jeho javorové husle a jeden choreograf, jubilant a priateľ na telefóne nás spomienkami, spevom i tancom vrátili do rokov, keď s magnetofónom a nádejou, že niečo nájdu, začali nadšenci objavovať folklór turčianskeho regiónu, ktorý v tej dobe oficiálne neexistoval. Aj vďaka tomu sme si mohli v sobotu pozrieť podmanivý program DFS Turiec, ktorý má za sebou už neuveriteľných 30 rokov nepretržitej činnosti pri zachovávaní ľudových tradícií regiónu. Mladí folkloristi počas programu predstavili aj svoje najnovšie CD – čko, ktoré nazvali Vianoce s nami II.
25. decembra uvedieme zostrih z podujatia na: www.regionportal.sk

2 (640x427)

26. 12. 2013

OBDARENÍ SLOVOM A SÚVISLOSTI

Vo štvrtok 28. novembra sa v kine Strojár udial veľký martinský krst nových kníh od Pavla Hiraxa Baričáka a to románu Plynutie (románová podoba Šlabikára šťastia), ekvádorského cestopisu Ekvádor – Koľko podôb má láska a piatej Hiraxovej básnickej zbierky K svetlu. Celá akcia prebehla formou Hiraxovej talkshow s pozvanými hosťami na tému sebapremeny človeka, pozitívneho pohľadu na svet, sledovanie súvislostí v osobnom, ako aj v spoločenskom dianí a ich vplyv na život. Hosťami, ktorých si Hirax pozval z oblasti písaného a hovoreného slova, boli: – Adela Banášová (múdrosť, nadhľad, humor) – Majk Spirit (nový človek, nová cesta, nová energia) – Janka Sofia Thomková (šamanka, dobro, láska) – Zdenka Jordánová (česká autorka kníh ). Spev, hudbu, tanec, tóny a melódie počas štvorhodinového večera interpretovali: – Ďuri – Juraj Hnilica (Nothing – Príbeh muža, Bačova fujara) zaspieval do veselosti . Kapela Dhanyavad z Prievidze svojou hudbou vytvárala atmosféru harmónie . Indické tance predviedla tanečná skupina Lamees.

To najzaujímavejšie z tohto večera uvedieme 26.decembra na www.regionportal.sk

IMG_3070 (2) (640x480)

28. 12. 2013

JASKYNIARI OBDIVOVALI FATRANSKÉ JASKYNE
V nedeľu 18. augusta sa skončil 54. JASKYNIARSKY TÝŽDEŇ BLATNICA 2013. Pripravili ho členovia Jaskyniarskeho klubu Speleo Turiec a Slovenské národné múzeum v Martine. Spolu s organizátormi sa ho zúčastnilo takmer 150 jaskyniarov z celého Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Účastníci podujatia mali možnosť stráviť niekoľko nádherných a pestrým programom pretkaných dní v lone turčianskej prírody. Z blatnického kempu každý deň vyrážali skupiny do Blatnického a Belianskeho krasu.

Videodokument z podujatia uvedieme 28. decembra na: www.regionportal.sk

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).