Múzeum Karola Plicku v Blatnici končí

Tagged: , ,

V čase, keď múzea a galérie otvárajú svoje brány pre návštevníkov, Múzeum Karola Plicku v Blatnici definitívne končí. Po tridsiatich rokoch svojej existencie múzeum významného výtvarníka, fotografa, filmového režiséra, kameramana, folkloristu a hudobného vedca, ktorý patril medzi zakladateľov Akadémie múzických umení v Prahe, definitívne končí.

Interiér a vstup do múzea K. Plicku
Interiér a vstup do múzea K. Plicku

Múzeum bolo otvorené v roku 1988 v expozícii kúrie v obci Blatnica. Zub času, zlý technický stav, vlhnúci interiér a drevomorka sa podpísali pod rozhodnutie uzatvoriť múzeum. Keďže expozícia bola priamo ohrozená, Slovenské národné múzeum v Martine ako správca múzea, ju musel presťahovať do hlavnej budovy SNM v Martine. Investícia do rekonštrukcie by si vyžiadala prostriedky, ktoré však SNM podľa informácii vedenia nemá. Podľa slov riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec-Kremnicko Ing. Dalibora Steindla, tak región Turiec prichádza na vidieku o jednu zo svojich atraktivít. „ Je to veľká škoda, že múzeum v tak krásnom prostredí sa stratí z mapy zaujímavých miest. Toto miesto radi navštevovali predovšetkým zahraniční návštevníci“. Riaditeľ OO CR Turiec-Kremnicko zároveň ponúkol vedeniu Slovenského národného múzea v Martine spoluprácu s organizáciou cestovného ruchu, s cieľom užšej koordinácie propagácie a návštevnosti. Ako zdôraznil D. Steindl: „ Vyššia návštevnosť hlavne cezhraničných turistov by mohla pomôcť v udržaní vysokej úrovne prezentácii SNM v Martine a mohol by vzniknúť informačný systém značenia turistických atrakcií v oblasti mestského turizmu.

Expozícia K. Plicku v Blatnickej kúrii je už minulosťou
Expozícia K. Plicku v Blatnickej kúrii je už minulosťou

Objekt kúrie, kde sa nachádzalo múzeum Karola Plicku je momentálne v ponukovom konaní na odpredaj. Primeraná cena je podľa Ministerstva financií SR 73 300 eur. Popri kúrii sa predáva aj Blatnický kaštieľ. Múzeum v Blatnici teda definitívne končí po 20 rokoch svojej činnosti. Súčasný stav znepokojuje aj poslanca Žilinského samosprávneho kraja a člena komisie cestovného ruchu PaedDr. Petra Vonsa. Z pohľadu samosprávneho kraja je podľa P. Vonsa jediná cesta pre záchranu kultúrneho dedičstva v spojení síl všetkých inštitúcii od miestnych cez regionálnych až po národné. Zároveň poslanec ŽSK P. Vons bije na poplach: „ Po Blatnici hrozí, že podobná situácia sa môže zopakovať aj v Martine. Vážne ohrozené je Múzeum Martina Benku. Nemôžme dopustiť aby sa situácia zopakovala. Východisko je spojiť sily na všetkých úrovniach a nájsť finančné zdroje na opravy našich kultúrnych pamiatok.“

Red.

foto: archív redakcie

/ 3347 Articles

Red

Comments Closed

Comments for this post are now closed.