Karol Plicka – Objaviteľ pražskej krásy

Značky: , , , ,

mini_Objavitel prazskej krasy (3) (640x453)

“Nadovšetko mám rád túto zem, jej ľud, jeho život, úsilie a jeho úspechy. Čo som kedy robil a robím, bola predovšetkým moja radosť. Rád sa s touto radosťou rozdeľujem s tými, ktorí po nej túžia a z nejakých dôvodov im nebola dopriata. Myslím, že v tom je pravé umelcovo šťastie.”

V roku 2014 si pripomíname 120. výročie narodenia Karola Plicku, fotografa, ktorý je právom nazývaný básnikom slovenského ľudu. Málokto však pozná i jeho ďalšiu, napríklad českú tvorbu.

Prvým z podujatí, ktorými si Slovenské národné múzeum v Martine pripomína osobnosť významného dokumentaristu, je výstava Karol Plicka: Praha stovežatá. Sprievodným podujatím bude vo štvrtok 20. februára o 15.00 hod. komponované hudobno-slovné pásmo Karol Plicka – Objaviteľ pražskej krásy. V Múzeu kultúry Čechov na Slovensku na Moyzesovej ulici 11 Vás českými rokmi Karola Plicku prevedie autorka textu PhDr. Daša Ferklová, recitátor Martin Klein a sólista v hre na husliach Maroš Kramár.

Karol Plicka sa narodil 14. októbra 1894 českým rodičom vo Viedni a ako šesťročný sa s rodinou presťahoval do Čiech. Tu získal hudobné vzdelanie, ktoré po štúdiách zužitkoval ako profesionálny hudobník, no neskôr musel dať prednosť pedagogickej kariére. Vďaka nej sa ako vedúci vianočného prázdninového zájazdu po prvýkrát dostal na Slovensko.

Jeho životná orientácia a poslanie sa zásadne zmenili v roku 1923, kedy na odporučenie Leoša Janáčka a Vítězslava Nováka prišiel do Martina, kde nastúpil ako etnograf – zberateľ ľudových piesní do Matice slovenskej.

Zoznámenie sa so Slovenskom sa stalo podnetom pre jeho tvorbu, ktorou sa ako folklorista, etnomuzikológ, organizátor prvých folklórnych festivalov, ale hlavne ako filmár, režisér, kameraman i scenárista, fotograf a tvorca obrazových publikácií, zapísal do dejín slovenskej i českej kultúry. Filmy, ktoré vytvoril uchvátený archaickými hodnotami ľudovej kultúry Slovenska – Za slovenským ľudom a Po horách do dolách – sa stali základom československej národnej kinematografie a film Zem spieva pokladom zapísaným do Zlatého fondu svetovej kinematografie.

Výstava Karol Plicka: Praha stovežatá, realizovaná v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu kultúry Čechov na Slovensku je prvou prezentáciou originálov Plickových fotografií Prahy, predstavenou na Slovensku. Fotografie hlavného mesta vznikali počas jeho pôsobenia vo Fotomeračskom ústave v priebehu roka 1939, kedy – ako sa sám vyslovil – mu bolo úzko pri pomyslení, že by na toto miesto mali doľahnúť hrôzy vojny a zmeniť jeho slávnu tvár.

plagat_praha stovezata (3) (453x640)

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).