ECHO HELIGÓNKY

Značky: , ,

Tak nazvali organizátori stretnutie heligonkárov z regiónov Turiec, Kysuce, Trenčín a Hont, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 4. mája v popoludňajších hodinách v Kultúrnom dome vo Valči. V sále, ktorá sa postupne zaplnila do posledného miesta, najprv pozdravil divákov i účinkujúcich starosta obce Štefan Paľo, po ňom sa im prihovorila Zuzana Kmeťová, riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska. To sa spolu s hlavnými organizátormi – obcou Valča a MO Matice slovenskej vo Valči, podieľalo na príprave tohto pekného podujatia.

Miestnych agilných matičiarov zastupovala moderátorka programu pani Eva Koppová. Vyzdvihla nielen prácu členov MO MS, ale poďakovala aj rodine Rybárovcov, ktorá bola veľmi nápomocná pri príprave nultého ročníka Echa heligónky. Po príhovoroch vystúpil spevokol Valčan a po ňom už rozozvučali sálu tóny heligóniek a piesní v podaní interprétov, ktorí sa tu zišli z niekoľkých regiónov Slovenska. Turčanov zastupovali Maťovci z Valče – Marián Mišík a Milan Kulich, Ladislav Rybár a Milan Roob z Martina, Jaro Marek a Jozef Boroš z Jazernice, Chládekovci zo Sučian, Václav Rybár z Ivančinej. Z Dežeríc prišli Jozef Rybár so šesťročnou dcérkou Klaudiou a Janko Chudoba. Osemročný Matúško Hodas z Kysuckého Lieskovca, Patrik a Andrejko Matúšovci zo Zázrivej a Lukáš Hochman z Trenčína patria k najmladšej generácii heligonkárov. Ich bravúrne výkony prijali diváci s nadšením, Matúško Hodas zažil aj pravý valčianský standing ovation. Očaril i Paľo Liska z Dolnej Strehovej s piesňami o zbojníkoch. Prítomní ich spievali spolu s ním. Spontánne sa pridávali aj k piesňam ostatných účinkujúcich, vytvorili družnú a bezprostrednú atmosféru. Potvrdili tým slová Milana Rooba, ktorý vyzdvihol čaro a jedinečnosť heligónky. Tá na rozdiel od pastierskych hudobných nástrojov dokáže zabaviť a „utiahnuť“ aj svadby, či iné podujatia s veľkým množstvom ľudí.

Po programe v sále Kultúrneho domu sa dobrá nálada nevytratila. Zábava pokračovala na čerstvom vzduchu. Samozrejme nechýbal guľáš, nápoje ani heligonkári, ktorí vonku ešte zahrali len tak – po susedsky. Echo heligóniek sa ešte hodnú chvíľu nieslo májovým podvečerom vo Valči.

Ján Farský

foto + video: autor

 

/ 2944 Articles

Red

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).