ČAROVNÝ SVET DUŠANA ONDRIŠA – víkendový špeciál

Značky: , , , ,

V Hornej Štubni žije Dušan Ondriš. Dnes je už na dôchodku, ale pôvodne bol baníkom. Veľa času prežil pod zemou, preto voľné chvíle najradšej trávil na čerstvom vzduchu v prírode. Pri častých prechádzkach mal pocit, že sa mu príroda prihovára. Nachádzal korene, konáre stromov, kusy dreva, z ktorých sa vynárali postavy zvierat, vtákov, občas aj ľudí.

[jwplayer config=“Regionportal 640″ mediaid=“1367″]

Dušan Ondriš ich zbieral, čistil, konzervoval, postupne aj mierne dotváral. Počas rokov vytvoril a zhromaždil úctyhodnú zbierku nádherných samorastov, pochádzajúcich z Turčianskej záhradky. No na rad prišiel aj kameň. Do vhodných kusov tesá svoje predstavy. Inšpiráciou mu je opäť príroda a najmä zvieratá, ktoré má veľmi rád. Ale na rozdiel od samorastov, z ktorých bytosti priam vystupovali, kameň je len materiálom do ktorého stvárňuje svoje vlastné predstavy.

Škoda, že sa doteraz nenašiel vhodný priestor pre stálu expozíciu jeho zbierky. Určite by potešila predovšetkým detských návštevníkov a rozvíjala by ich vnímanie prírody, krásy a tajomstiev, ktoré v nej môžu nachádzať ak sa odtrhnú od televízorov, či počítačových hier.

Ján Farský

foto a video: autor

 

/ 175 Articles

Ján Farský

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).