Múzeum slovenskej dediny v Martine (Turistický cieľ cestovanie bez bariér)

Značky: , , , , ,

Náš tím monitoroval bezbariérovosť v Múzeu slovenskej dediny SNM v Martine v rámci projektu Cestovanie bez bariér.  Múzeum sa nachádza na okraji mesta Martin a je vyhľadávaným cieľom aj pre hendikepovaných turistov a seniorov.

Základné informácie

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Adresa : Jahodnícke háje, 036 01 Martin, Slovenská republika, Občianske združenie Jahodnícke háje

GPS: 49°2’16.872″N, 18°55’32.628″E

Telefon : Tel.: (+)421-43-2458111, pokladňa: (+)421-43-4239491

E-mail: snm-msd@stonline.sk

Typ objektu : Múzeum v prírode

Príslušenstvo :

Parkovanie : Záchytné parkovisko sa nachádza asi 5 minút pešo ( 600 m ) od vstupnej brány areálu Múzea slovenskej dediny. Nachádza sa na konci mestskej časti Ľadoveň  – Martin. Kapacita je 30 áut, resp. 5 autobusov.  Parkovisko je neplatené a nestrážené. Je nezastrešené. Vyhradené parkovací miesta nie sú. Povrch parkoviska tvorí asfalt, ktorá je v dobrom technickom stve. Parkovisko je čiastočne osvetlené. Jedna časť parkoviska je rovine a druhá časť v miernom svahu. V zime je parkovisko udržované.

Prístup autom pre vozíčkárov je možný aj priamo v areály – vchod do  areálu je spodnou bránou s nutnosťou telefonického ohlásenia.

Dopravná dostupnosť automobilom : Od záchytného parkoviska 5 minút pešo . Prístup autom pre vozíčkárov – priamo do areálu spodnou bránou s nutnosťou telefonického ohlásenia.

MHD zastávka : Martin, sídlisko Ľadoveň, 20 min. z konečnej zastávky autobusu MHD

Názov vlakovej zastávky : Martin

Vzdialenosť vlakovej zastávky : 3 km

Vzdialenosť od centra peši : 4 km

Cyklistické cesty v okolí : Cyklotrasy v centre mesta Martin

Charakteristika

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Pôvodným zámerom Slovenského národného múzea v Martine bolo vybudovať expozíciu podávajúcu ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska (s jednotlivými typovými a regionálnymi stavebnými špecifikami). Do súčasnosti sa zatiaľ zrealizovali celky expozičných objektov z Oravy, Liptova, Kysúc–Podjavorníkov. Región Turiec v zmysle pôvodného zámeru zatiaľ nie je dokončený.

Výstavba ostatných celkov expozície bola značne pozastavená po roku 1990.

Súčasný stav: V expozičnom areáli múzea sa na ploche 15,5 ha nachádza nateraz 143 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Počet sprístupnených je 22. Časť objektov je interiérovo zariadená a sprístupnená návštevníkom. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb.

Služby pre verejnosť:

 • Prehliadka expozície so sprievodcom (výklad a prehliadka trvá cca 1,5 hod.),  alebo individuálne (s tlačeným sprievodcovským textom).
 • Možnosť občerstvenia a stravovania v objekte krčmy z Oravskej Polhory.
 • Prenájom priestorov (rodinné, firemné oslavy).
 • Svadobné obrady v rímsko-katolíckom kostole z Rudna.
 • Rímsko-katolícke sväté omše alebo evanjelické Služby Božie počas programových podujatí Národopisného roka.
 • Predaj suvenírov, pohľadníc, odborných publikácií a ľudovo-umeleckých výrobkov.
 • Tvorivé dielne pre základné školy (s použitím tradičných výrobných techník a materiálov)

Celoročné tematické podujatia pre verejnosť:

 • Folklórne slávnosti
 • Fašiangy
 • Veľká noc
 • Stavanie mája
 • Kultúra karpatských Nemcov
 • Remeselné trhy
 • Vystúpenia harmonikárov
 • Ukážky spracovania ľanu a vlny
 • Rómske umenie a řemesla
 • Dožinky
 • Naturálny svet
 • Michalský jarmok
 • Predvianočné a vianočné zvyky
 • Detský folklór

Zdravotne ťažko postihnutí majú vstup zdarma.

Otváracia doba :

1. 5. – 30. 6. denne okrem pondelka od 9:00 do 18:00

1. 7. – 31. 8. denne od 9:00 do 18:00

1. 9. – 31. 10. denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00

1. 11. – 30. 4. denne okrem pondelka a soboty od 10:00 do 14:30

Prístupnosť

A. Prístup k objektu

Parkovisko sa nachádza asi 600 m od hlavného vstupu k areálu. Vozičkári môžu po ohlásení prísť autom k vedľajšiemu (dolnému) vchodu areálu, ktorý je urečný pre personál – parkovisko je hneď za touto bránou.

Do areálu je vhodný vstup vozičkárov so sprievodcom.

Prístupový chodník je len pre peších turistov, nie pre motorovú dopravu. Časť prístupového chodníka (cca prvých 100 m od nejvzdialenejšieho miesta na parkovisku k značke zákaz vjazdu) vedie po ceste. Ďalej chodník pokračuje cez les. Nie je osvetlený. Povrch chodníka je z betónu. Popri chodníku sú stromy a iná zeleň. Preto  sa miestami na chodníku tvoria nánosy ihličia a rastlín. Pri daždivom počasí môže dôjsť k šmýkaniu.

Chodník je pravidelne udržovaný a čistený.  Povrch chodníka je vätčšinou rovný, miestami výtlky, ktoré ale nebránia prejazdu (dajú sa obísť)

Iba na jednom mieste je vyvýšený betón a prejazd obmedzený na 70-73 cm. S asistenciou je možné tento úsek obísť po tráve alebo cez vyvýšený betón. Pri prístupovej bráne je prekážka vysoká 5 cm.

Foto

B. Vonkajšie priestory

Povrch komunikačných trás: Cesta je z priesku/hliny a štrku, k objektu vedie cesta po tráve, lúke, aj do kopca. Časť trasy tvoria betónové panely.

Pohyb po povrchu si vyžaduje asistenciu druhej osoby, protože terén je architektonickou súčasťou celkových priestorov historického zamerania. Trasa je udržovaná. Je široká 2,5 m.

Vodiace línie neexistujú.

V areálu hradu je jedno oddychové miesto s drevenými lavičkami. Výška lavičky je 48cm. Lavičky sú bez opierok na ruky, prístupné bez překážky.

Bezbariérové WC existuje podľa štandardov.

Foto

 • Cesty pred jednotlivými objektami
 • Areál múzea

C. Vnútorné priestory

Expozície nie sú prístupné pre ťažko postihnutých bez sprievodcu. Do jednotlivých objektov je vstup so šírkou 1200 – 1500 mm s prírodnými prekážkami. Väčšina  objektov je fyzicky náročne prístupná.  Prehliadka objektov z vonkajšej strany je ale možná. V  22 expozíciách je zachovaný priestor pre otočenie a manipuláciu min. 1500 mm. V jednom z objektov  je klasické WC ( za budovou krčmy ) Personál je ochotný a poskytuje skupinám aj odborný výklad. V objekte sa nachádzajú informačné zdroje a meteriály – brožú s orientačným plánom areálu a webové zdroje:

foto

 Okolie

Historické centrum mesta Martin

Expozície Slovenského národného múzea

Národný cintorín

/ 64 Articles

Dalibor Steindl

Pridať príspevok

Your email address will never be published or shared and required fields are marked with an asterisk (*).